AYDER KAPLICALARI

AYDER OTEL KERVANSARAY

Kaplıca Hakkında

Ayder Turizm Merkezinde 2450 m2 alana kurulu Ayder Tesisleri yıl boyunca siz saygı değer misafirlerine hizmet sunmaktadır. T.C Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden 19.04.2005 Tarih ve 49 Numaralı kaplıca tesisi işletme izni alınması neticesinde tesis Sağlık Merkezine dönüşmüştür. Bu sayede sağlık kurumlarından sevk alarak gelen hastalar tesiste tedavi görebilecek ve tedavi masrafları kurumlarınca karşılanıcaktır 06.05.1987 tarih ve 2940 sayılı Turizm İşletmesi belgesine sahip tesisimiz turisitik tesis işletmeciliği bilinciyle ve kalifiye eleman kadrosuyla hizmet etmek için misafirlerini beklemektedir.

  • Şifalı Su
  • Kapasite
  • Detaylı Bilgi

ŞİFALI SU
Bir yer altı suyuna maden suyu veya şifalı su denilebilmesi için; 1 litresinde en az 1 gr. Mineral ve eşit değerler üzerinde karbondioksit, hidrojen sülfürün ve radon gazlarından en az biri bulunmalıdır.
Kaplıcanın Etkinliği; aşağıdaki faktörlerle ilgilidir:
· Suyun sıcaklığı,
· İçerdiği kimyasal maddeler,
· Kaynak bölgesinde bulunan mikroskobik organizmalar,
· Havadaki nem oranı, havanın sıcaklığı,
· Atmosfer basıncı,
· Rüzgâr

Tesis erkek ve bayan banyoları ile özel banyolardan oluşan üç bölümden ibarettir.
Erkek ve bayan banyolarda 24 kişi kapasiteli yıkanma bölümü ve 150 kişi kapasiteli 12x5 metre ebadında 110 cm. derinliğinde 37 ile 40 derece arası sıcaklıkta kür havuzları kaplıca tedavisi için hizmet vermektedir.
Tesis bünyesindeki 8 adet özel banyo kaplıca suyuna sahip olup ailelere hizmet vermektedir.

Ayder Turizm Merkezinde 2450 m2 alana kurulu Ayder Tesisleri yıl boyunca siz saygı değer misafirlerine hizmet sunmaktadır.
Sağlık Bakanlığı Araştırma Müdürlüğü’nün maden suyu analiz raporuna göre su, oligometalik sular gurubundan olup sıcaklığı 55.5 C’dir. Debisinin 12 L/S oluşu suyun kaplıca tedavisi yönünden değerini arttırmaktadır. Yüksek ısıdaki bu suyun steril olduğu bilinmektedir. Su renksiz, kokusuz, gazlı, pH değeri 9.64’tür. Toplam sertliği (FS) 2.0 (EDTA ile) olup içerisinde
Sodyum İyonu
Kalsiyum İyonu
Magnezyum İyonu
Demir-Alüminyum İyonu
Sülfat İyonu
Klorür İyonu
Hidrokarbonat İyonu
Nitrat İyonu
Metasilikat Asid
mevcut olup bir çok hastalığın tedavisinde faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. T.C Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden 19.04.2005 Tarih ve 49 Numaralı kaplıca tesisi işletme izini alınması neticesinde tesis Sağlık Merkezine dönüşmüştür. Bu sayede sağlık kurumlarından sevk alarak gelen hastalar tesiste tedavi görebilecek ve tedavi masrafları kurumlarınca karşılanıcaktır.

Rezervasyon ve bilgi için

7/24 arayabilirsiniz...

(0464) 657 20 27